16. martā mēs pieminam latviešu leģionārus, kuri Otrā pasaules kara laikā cīnījās pret boļševiku karaspēku, cenšoties nepieļaut atkārtotu Latvijas okupāciju. Piemiņas pasākumi parasti sākas ar dievkalpojumu Sv. Jāņa baznīcā Rīgā un gājienu līdz Brīvības piemineklim. Pie pieminekļa gājienu sagaida Nacionālās apvienības jauniešu veidota Latvijas karogu aleja un meitenes ar ziediem, tiek nolikti ziedi aizsaulē aizgājušo leģionāru piemiņai. Pēc gājiena liela daļa tā dalībnieku dodas uz Lestenes Brāļu kapiem.

Latviešu leģionā brīvprātīgi vai pēc mobilizācijas karoja teju katras latviešu ģimenes locekļi. Leģionāri bija spiesti valkāt svešu formastērpu, taču sirdī cīnījās par Latviju. Daudzās kaujās leģionāri cīnījās pret vairākkārtēju boļševiku pārspēku, parādot izcilas kaujas prasmes un saņemot augstākos militāros apbalvojumus. Latviešu leģionāri nepiedalījās represijās pret civiliedzīvotājiem, bet cīnījās tikai frontē pret PSRS Sarkano armiju. Pēc kara Rietumu sabiedrotie leģionāriem uzticēja Nirnbergas kara tribunāla apsardzi.

Latviešu leģions sastāvēja no 15. un 19. divīzijas. No 1944. gada 16. līdz 19. martam norisinājās smaga kauja, kurā latviešu virsnieku vadībā abas divīzijas cīnījās plecu pie pleca. Pēc kara trimdā dibinātā leģionāru organizācija “Daugavas Vanagi” izvēlējās 16. martu kā latviešu leģionāru piemiņas dienu. 1998. gadā šī atceres diena oficiāli tika atzīta arī Latvijā, taču šajā pašā gadā sākās Krievijas propagandas kampaņa – tika izplatīti meli par Latviešu leģionu, lai diskreditētu Latviju starptautiski. Diemžēl, pakļaujoties Krievijas spiedienam, Saeima svītroja 16. martu no atzīmējamo dienu saraksta. Vēlāk ap Brīvības pieminekli pat tika uzcelts žogs un pret tiem, kuri piedalījās 16. marta pasākumos, tika vērstas dažādas represijas. 2014. gadā par došanos 16. martā pie Brīvības pieminekļa tika atlaists toreizējais vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Einārs Cilinskis. 

Nacionālā apvienība nav pakļāvusies un nepakļausies šim spiedienam! Mēs ticam, ka taisnīgums un vēsturiskā patiesība uzvarēs melus un gļēvumu!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Tev varētu patikt arī

Baiba Rudevska: Viendzimuma pāru kopdzīves regulējuma tiesībpolitiskā problemātika (pilnā versija, bez cenzūras)

*Raksta īsās versijas pirmspublikācija – laikraksts “Jurista vārds”. Raksta pilnā versija iepriekš…

Kā Krievija izdomā fašistus, lai ar tiem cīnītos

Krievijā, kur pēdējos 20 gadus valda Putina kleptokrātija, tauta slīgst nabadzībā. Gan…

Jauna pašvaldību karte jeb administratīvi teritoriālā reforma

Atainotā karte ilustrē prognozi, kā varētu izskatīties Latvijas pašvaldību robežas pēc administratīvi…

Kā māca Latvijas vēsturi?

Vēstures kā mācību priekšmeta jēga ir apslēpta tās nosaukumā – “vēsture” ir…