Ekrānuzņēmums no LNT ziņu video.

Uzreiz sākšu ar to, ka esmu par godprātīgu ārvalstu studentu piesaisti. Šis ir viens no rādītājiem, ar ko augstskolas kāpj starptautisko reitingu tabulās un kļūst konkurētspējīgākas. Diemžēl lāča pakalpojumu godprātīgajām augstskolām un studentiem izdara kolēģi, kas, aizsedzoties ar cēlu mērķi, faktiski nodarbojas ar Imigrācijas likuma apiešanu.

Pagājušā gada laikā, piemēram, Latvijas vēstniecība Indijā izskatīja 366 personu pieteikumus, kuriem Latvijā bāzētā augstākās izglītības iestāde SIA “RIMAN” gatava dot iespējas mācīties. Vai vismaz formāli mācīties. 257 personām Latvijas valsts vīza tika atteikta. Lielākoties tāpēc, ka “topošie studenti” intervijās neatstāja ne mazāko iespaidu, ka viņu angļu valodas zināšanas varētu būt pietiekamas studijām Latvijā. Un tas ir tikai viens piemērs. Kopumā Latvijas augstskolas par derīgiem uzņemšanai pagājušajā gadā atzina 2747 studentus no Indijas, un 1217 no tiem neizturēja jau pirmo pārbaudi un saņēma vīzas atteikumu.

Taču tas nebūt nenozīmē, ka atlikusī apmēram puse vīzu gribētāju it kā mācību nolūkos rūpīgi mācās skolas solos un bibliotēkās. Tas, cik stingri tiek kontrolēta mācību kvalitāte, ir augstskolu godaprāta jautājums, ko efektīvi izkontrolēt faktiski nav iespējams. Un ar visu to 2017. gadā Latvijas augstskolas uzņēma 2789 ārvalstu studentus, no kuriem 1354 tika atskaitīti tajā pašā gadā. 2018. gadā bez diploma atskaitīti vēl 475. Līdz diplomam tika 269 studenti.

Tas liecina, ka ievērojams skaits augstskolās uzņemto ir nevis studenti, bet ārvalstu lētais darbaspēks, kas apiet Imigrācijas likuma normas, kropļo konkurenci augstākās izglītības sistēmā un vairo drošības riskus valstī.

Raivis Dzintars

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Tev varētu patikt arī

Jauna pašvaldību karte jeb administratīvi teritoriālā reforma

Atainotā karte ilustrē prognozi, kā varētu izskatīties Latvijas pašvaldību robežas pēc administratīvi…

Kāds būtu taisnīgs nekustamā īpašuma nodoklis?

Nodokļu reformas laikā nekustamā īpašuma nodoklis netika reformēts, tomēr nedz tā aprēķināšana,…

Kādi nodokļi gaidāmi?

Pirms pāris gadiem veiktās nodokļu reformas mērķi bija Latvijas iedzīvotāju drošība un…